AIANIPIRAAMAT

Eva Luigas

2020

Eva Luigas tutvustab oma raamatut nii:
Igal aiaomanikul ja eriti algajal, tekib aias toimetades pidevalt küsimusi. Millise

labida peaksin ostma? Mis vahe on kattelooril ja talvelooril? Milleks saab kasutada geotekstiili või päikesekaitsekangast? Palju mulda osta ja millist? Kuidas seda pindala nüüd arvutatigi...? Appi, mida ma NÜÜD teen?!

Minule on aiandus mõnusaid väljakutseid pakkuv hobi. Sa pead olema uudishimulik ja nutikas, mitte alla andma ja pidevalt keerulistest olukordadest väljapääsu otsima, sest ilm on, nagu ta on, ja alati napib kõige tegemiseks aega. Tean omast käest, et kogemuste lisandudes paraku küsimused ei vähene, vaid neid tekib juurde, sest oskad juba küsida.

Igasugu nippe, mis elu hõlpsamaks ja tööd lihtsamaks muudavad, on ka juba siginenud. Mõned nõksud ja töövõtted on sellised, ilma milleta ei kujuta ma oma elu aias enam ettegi. Mõned aga ei ole pikas perspektiivis ennast õigustanud ja nende asemele tuleb uued töövõtted leiutada. Sellest raamatust leiab huviline vastused küsimustele, millele olen oma aialoengutes pidanud vastama.
Samuti jagan neid nippe, mille olen ise leiutanud või mida saatusekaaslastelt kuulnud ning oma aias edukalt kasutanud”.

 

AIA AARDED

Isemoodi püsililli tuntud ja tundmatute seast

Jüri Annist

2020

Püsikute arvukas seltskonnas on veel küllalt neid taimi, keda miskipärast harva aedades kohtab. Adenostüül, norulill, soldanell, tonditupik, tõrvikliilia ja vullrohi on ahvatlevalt kenad ja omapärased. Isemoodi isendeid võib leida ka tuntud taimede seast.

See raamat aitab sul aias uutele taimeaaretele sobiva koha välja valida ja siis on aeg „jahile” mina.

 

 

VILJAPUUDE JA MARJAPÕÕSASTE KAHJURID

Maheaedniku käsiraamat

Luule Metspalu

2020

Viljapuudel ja marjapõõsastel sigib ja sagib arvukalt lülijalgseid. Need tegelased kahjustavad puid ja põõsaid ning hävitavad saagi.

Kirjeldan raamatus viljapuid ja marjapõõsaid vaenavate kahjurite välimust, 

elu ja kombeid. Nende äratundmiseks on lisatud arvukalt võrdlustabeleid. Samuti saate näpunäiteid millal, kust ja kuidas neid kahjureid otsida ning mis tingimustel tõrjet korraldada. Saate teada, milliseid jälgi jätavad kahjustajad oma elupaikadesse ja kuidas taimed neile reageerivad. Iga liigi puhul, kelle tõrje on vajalik, soovitan koduaeda sobivaid keskkonnasäästlikke tõrjemeetodeid ja vahendeid. Saate teada, mis on putuka püünised, tuntumad biopreparaadid ja taimeleotised ning kuidas need toimivad. Saate ka juhatusi, kuidas neid kasutada nii, et sellest tulu tõuseks.”

Eesti Maaülikooli pikaaegne õppejõud Luule Metspalu