13. detsember - LUCIA TULI TULEDESÄRAS

Tulime kokku, kuulasime huviga Eha ettekannet, sõime-jõime head-paremat, mängisime, naersime, mõistatasime, jutustasime, kinkisime, tundsime rõõmu, heldimust ja tänutunnet - tähistasime luutsinapäeva.

luutsinapaev.jpgluutsinapaev2.jpg

 

22. november - ARMASTADA VÕI MITTE ARMASTADA? - KAS NII SAAB ÜLDSE KÜSIDA?!

Mats Traadi 80. sünnipäeva eelõhtul oli meil jutuks tema "Inger". Hiljuti Eesti Päevalehe "Aegumatute armastuslugude" sarjas uuesti ilmunud teos on paljudel varasemast ajast loetud, ent väärib alati ülelugemist, üha täienev kogemustepagas võimaldab ju märgata ja tunda ikka midagi uut. Ja nagu on inimesi erinimelisi, on neid ka eriarvamusel - selle tõttu saabki korraldada niisuguseid õhtuid.

 

8. november - SÕNARÄND

Sel aastal külastasid meid Maarja Kangro, Jüri Kolk, Ivar Sild ja Ingrid Velbaum-Staub. Peaksime olema juba harjunud, et need kirjandustuurid on toredad, kuid ikka oleme õhtu lõpuks üllatunud ja heldinud sellest, kui toredad need ikka olla võivad. Meie oleme jälle rikkamad nelja inimese võrra, kelle tekste lugedes ei tule enam silme ette vaid enese fantaasialennul põhinevad pildid, vaid peas hakkab kõlama ka autori hääl, ning loodetavasti oli ka külalistel meeldiv õhtu.

tuur16.jpg

 

25. oktoober - TÕELINE JA ÕIGE EESTI RAAMAT

Paari päeva taguse eesti raamatu päeva puhul tahtsime esile tõsta häid eesti raamatuid, aga et vastutusest - milline on hea, milline mitte - pääseda, võtsime appi kõikvõimalikud edetabelid. Eha tutvustas raamatupoodide müügihitte, samuti kauni raamatu tiitli pälvinud trükiseid, Sirje raamatukogude laenutuste edetabeleid ning Inge blogijate lemmikuid. Oli raamatuid (A. Kivirähki "Oskar ja asjad", V. Mikita "Lindvistika ehk metsa see lingvistika"), mis figureerisid kõikjal, kuid oli ka suuri erinevusi.
Muidugi meenutasime hea sõnaga ka A. H. Tammsaare "Tõde ja õigust", mille I osa ilmumisest saab kohe-kohe 90 aastat.

 

1. oktoober - VÄLJASÕIT LAIMJALGA

Debora Vaarandi 100. sünniaastapäeval avati luuletaja lapsepõlvemail Laimjalas tema mälestuskuju (skulptorid Simson von Seakyll ja Paul Mänd, arhitekt Jüri Irik). Ka meie olime selle tähtsa sündmuse tunnistajaiks. Oli väga-väga ilus päev.

 

15. september - KÜLAS VELLO JA TAIMI MÄSS

Merekultuuriaastale kohaselt istusime näoga mere poole ja kuulasime Eesti Meremuuseumi teadurit Vello Mässi. Jutt oli haarav (eriti muidugi Maasilinna laevavraki päästmise lugu) ja hariv.

 

mereaasta2.jpg

 

4. juuni - KAARMA KANDI KANGEID KAEMAS

Lõpetasime hooaja endises Kaarma vallas ringi sõites. Kõndisime rikka kultuuriloo radadel, kohtusime tegusate ettevõtjatega, imetlesime kaunist loodust.

kaarma16.jpg

 

24. mai - KÄBI EI KUKU KÄNNUST KAUGELE IV

Seekord olid jututeemaks Tarandid-Aimlad-Viidingud. Selle üheks õhtuks ilmselgelt liiga suure suutäie võttis mäluda Inge, tegelikult on selles seltskonnas ju palju neid, kellest võiks üksi poolteist tundi kõnelda.

 

kk4.jpg

 

29. aprillil veetsime huvitava õhtu rännumees MARKO KALDURI ja Valge Tähekiire seltsis

                  kaldur1.jpg      kaldur2.jpg

 

23. märts - ÕHUS ON RÄNNUPISIKUID

Tugitoolituristidel oli taas meeldiv võimalus Reinet kuulates tutvuda järjekordse eksootilise paigaga, sedakorda Filipiinidega. Juttu tuli ka mõne aasta tagustest õnnelikest juhustest, mis andsid Reine elule uue suuna. Tasub olla julge!

 

reine2.jpg

 

16. veebruar - OMALOOMINGUÕHTU

Enam me ei mõistnud nalja,
karmilt käsu andsime:
"Sulesepad, kapist välja!"
Kunst ju kuulub rahvale!

Suurem osa sõna kuulas,
vaagimata - julgen kas? -
hoolsalt sahtlid läbi tuulas,
terad sõklaist eraldas.

Kokku saades ette kanti
luuletus või proosalõik,
kosutuseks provianti.
Õhtust rõõmu tundsid kõik.

 

26. jaanuar - RAAMATU ILU

Õhtu hakatuseks tutvustas Eha mõnd raamatut, mis ei ole ehk kuigi kutsuva välimusega, ent vääriks kindlasti lugemist. Seejärel andis Inge põgusa ülevaate eesti lasteraamatuillustraatoritest. Rohkem kui sajandi peale on neid kogunenud palju-palju, osa jäi nimetamata, kuid tuntumatele sai siiski "täke peale tehtud"; pikemalt oli juttu Asta Venderist, kel tänavu 1. septembril on 100. sünniaastapäev. Vaatamiseks oli väljas suur hulk lasteraamatuid, neid lehitseti heldimuse ja uudishimuga.

 

illid.jpg