15. detsember - LUGEMISELAMUSED JA JÕULUOOTUS

Võtsime aasta kokku üksteisele head lugemist soovitades ja mõtteterade (ja sedakaudu ka elu) üle arutledes.

 

17. november - "MERI, MEHED JA JUMALAD"

Tähistasime Albert Uustulndi 90. sünniaastapäeva raamatuaruteluga, pealkiri juba reedab, et vaatluse all oli "Meri, mehed ja jumalad". Mõnusa mahlaka keelega ja haarava sisuga teos, nagu Uustulndil ikka. Üheks oluliseks peategelaseks taas ka meri, aga kellele rannaelu kaugeks jääb, see sai süüvida keerulistesse inimsuhetesse, need on ju kõikjal enam-vähem samad. Kui tavaliselt on ikka ka neid, kellele raamat pole meeldinud, siis seekord kostis ainult kiidulaulu - kes on Uustulndi lugenud, see mõistab, miks.

 

4. november - XII KIRJANDUSTUUR SÕNARÄND

Saaremaal rändasid sõnaga Veronika Kivisilla, Urmas Vadi ja Mehis Heinsaar. Huvitavad kirjanikud ja väga meeldivad inimesed - publik kuulas lummatult. Oleme südamest tänulikud nende imeliste tuuride eest!

 

tuur15.JPG

 

20. oktoober - EESTI RAHVAPILLID

Neist kõneles meile Orissaare muusikakooli rahvapilliõpetaja Õie Pärtel. Et oma silm on kuningas, oli ta nägemiseks-katsumiseks ühes võtnud hulga pille: erinevad kandled, torupilli, parmu-, vile- ja lõõtspilli (suure osa neist on ta ise meisterdanud!). Oli jälle tore õhtu, saime laulu ja naeru saatel targemaks.

 

 

6. oktoober - MARIKA BLOSSFELDTI LOENG JA RAAMATUESITLUS

Taas oli rõõm kuulata Marika Blossfeldti tervisliku toitumise loengut, mis seekord keskendus seedesüsteemile. Loengu järel tutvustas autor oma teist raamatut "Looduslik toit. Ehe ja tervendav". Saime jälle kasulikke teadmisi, muuhulgas seda, millega toita oma soolestikus elavaid häid baktereid ning mille vältimisega näljutada halbu. Paraku ei taibanud küsida, mida iseloomu kasvatamiseks süüa, aga ehk õnnestub seda teha järgmisel korral - kaks ei jää ju kolmandata (Marika Blossfeldt külastas meid ka üle-eelmisel sügisel).

 

bloss153.jpgbloss152.jpg

 

24. september - KÜLAS LIIS SIINOR

Huvilistega käis kohtumas ja reisimuljeid jagamas Orissaarest pärit Tartu ülikooli teadur Liis Siinor. Jaapan, Hawaii, Mehhiko, Šveits ja Lõuna-Korea on vaid väike osa riikidest, kuhu tööga seotud kohustused teda on viinud. Hea on kuulata tarka ja töökat inimest, kes julgeb elada.

liissiinor.jpg

 

10. september - "MERELE LAULAN ..."

Veetsime imeilusa õhtu mere ääres Uisukivi juures. Lugesime, meenutasime, pajatasime - ikka merest. Oli hingekosutav olemine.

 

merepiknik.jpg

 

6. juuni - PIKK PÄEV PIHTLAS

Sel aastal tutvusime Pihtla vallaga. Oli mitmekesine reis: mõisad, koolid, kirikud, raamatukogud, seltsimajad, puhkekeskused, vallamaja, pritsumaja; varbaid oli võimalus kasta Sutu lahes ja Kaali järves. Päeva lõpetasime Kõljala külaplatsil valla külade päeva melus.
Suur tänu kohalikele teejuhtidele!

 

19. mai - KÄBI EI KUKU KÄNNUST KAUGELE III

Inge kõneles Runnelitest-Ligidest-Mooradest ning Reet Saulin jagas kevadise Hollandi-reisi muljeid.

kabid3.jpg

kabid32.jpg

 

25. aprill - KOHTUMINE VAHUR JA LIINA KERSNAGA

16. aprill - KOHTUMISÕHTU HELI KÜNNAPASEGA

Kirjanik Heli Künnapas tutvustas end ja oma loomingut, sealhulgas värskeltilmunud raamatut "Minu ilus elu maal". Seekord oli publikut vähem kui tavaliselt, kuid ilmselt tänu sellele tundsid inimesed end vabalt, nii et tekkis tõeliselt elav ja hubane vestlusring. Oli väga kena õhtu.

hkunnapas2.JPG

 

24. märts - EDUARD VILDET MEENUTADES

On Vilde aasta: 4. märtsil täitus 150 aastat suurmehe sünnist. Selle tähistamiseks lugesime läbi tema "Raudsed käed" ning tulime kokku muljeid vahetama.
Kellele meeldis, kellele mitte, aga päris ükskõikseks ei jätnud see raamat vast kedagi. Tõdeti, et meisterlikult kirjutatud lugu kõnetab ka tänapäeval: ikka lähevad inimesed kergema elu lootuses linna (või välismaale); ikka kipub olema nii, et inimene on pigem masina teenistuses, mitte vastupidi. Lahati peategelaste keerulisi suhteid, needki probleemid on ju läbi aegade samad.
Oli, mida arutada.

 

3. märts - VALENTINID, MADISED JA TIINAD

Seekordne kohtumine oli inspireeritud veebruarikuu kalendritähtpäevadest.
Sirje kõneles seoses valentinipäevaga Valentinidest (Kuik, Katajev, Rasputin) ning tutvustas Valentina Siia raamatut abikaasast Arvist ("Veel kord") ja Valentine Nõlvaku mälestusi ("Ellujääja").
Kevadise madisepäeva tähistamiseks andis ta ülevaate mitme Madise (Hint, Jürgen, Kõiv, Salum) teostest.
Eha valis tiinapäeva ning keskendus Tiinadele (Rekand, Ilves, Tamman, Tuvikene), lisaks kiitis ta Arvo Valtoni luulekogu "Tiinale".

 

veebrnimep.jpg

 

27. jaanuar 2015  Külas Orissaare vallavanem VELLO RUNTHAL

vellorunthal1.jpg                                               Foto: Kalmer Saar