UAZikuga Venemaal

Arno Pavel

2017

 

Raamatu autor kirjutab:
„Minu käest on korduvalt küsitud: kust ma sain mõtte reisida UAZikuga Venemaal? Noorukina lugesin reisikirja „Autoga Jakutskist Moskvasse”, kus kaks Moskva inseneri otsustasid aastal 1965 Moskvitš 402-l matkata Jakutskist Moskvasse. Hulk aastaid hiljem võtsin raamatu taas lugeda. Ja siis tekkiski mul küsimus, et huvitav, kas oma autoga, omal riisikol on tänapäeval Venemaa-reis võimalik? Nüüdseks olen käinud UAZikuga Venemaal juba kaks korda, 2014. ja 2016. aastal. Neist sõitudest oma raamatus pajatangi.“

 

KÜPROSE KIBEDAD SIDRUNID

Lawrence Durrell

2017

Küprose kibedad sidrunid” on Inglise kirjaniku ja rännumehe Lawrence Durrelli tuntuim teos Vahemere saartele pühendatud raamatute sarjast. 1957. aastal ilmunud raamatut peetakse tänaseni parimaks Küprost tutvustavaks kirjandusteoseks. Autor veetis suurema osa oma elust Vahemere saartel või selle äärsetes linnades ja omandas põhjalikud teadmised piirkonnast, selle kultuurist, ajaloost ja kaasajast. Käesolev raamat tugineb paljuski autori isiklikele kogemustele, kes 1953–1956 elas Küprosel. Teos annab põhjaliku ülevaate saare mitmetahulisest ja paljude rahvaste loodud ajaloost, kultuurist, loodusest ja eluolust. Durrell kirjeldab inimlikult ajastule ja Vahemere idaosale iseloomulikke poliitilisi probleeme, aga ka argielu muresid, millega saare elanikud igapäevaselt kokku puutuvad.

 

Maailma kauneim paik UUS-MEREMAA

Dieter Kreutzkamp

2017

Raamatu autor leiab, et maailma kauneim paik on Uus-Meremaa. See on saaremaailm tihedate põlismetsade, jäiste mäenõlvade, kaunite mererandade, imeilusate järvede, vahutavate jõgede ja üksildaste teedega. Rattaga, jalgsi ja hobuvankril matkas autor koos naise ja väikese tütrega selles paradiisis maakera kuklapoolel, imetledes ürgset loodust ja nautides saareelanike ääretut külalislahkust ja sõbralikkust.
Dieter Kreutzkamp armastab sissetallamata radu. Ta on matkanud jalgsi, auto, mootorratta, kanuu, jalgratta, koertekelgu ja hobustega peaaegu kõikjal maailmas. Oma reisikogemustest on seikleja, fotograaf, diplomeeritud haldusjuht ja paljude maade põhjalik tundja kirjutanud praeguseks 30 raamatut.

 

        

 

 

4x4 REISID - ELU LÄBI KOLME SILMA

Väino Laisaar

2016

4x4 reisidest on siia raamatusse kirja saanud Mongoolia-Siberi reis ja viis Venemaad väisanud ekstreemset ja seiklusterohket autoreisi. Kokku kaks suvist ning neli talvist ja külma reisi Venemaa põhjapoolsetele äärealadele. Need on minu kui reisija ja filmioperaatori mälestused aset leidnud sündmustest ning seda kõike saatnud emotsioonidest. Raamatust leiab lugusid ette tulnud seiklustest ja kohtumistest põnevate ja värvikate inimeste ning karmi loodusega, mis meid meie radadel päevadeks seisma sundisid. Juttu tuleb ka reisirahva elutingimustest ning omavahelisest läbisaamisest, samuti uskumatust bürokraatiarägastikust, millega me oma reisidel pidevalt kokku puutusime. /Väino Laisaar/

 

SEE EI OLE MINU KUUBA

Lauri Räpp

2015

Kuuba. Rumm, sigarid, salsa, vanad autod, kaunid kuumaverelised naised, päike, rand, Kariibi meri. Aga ka Castrod, Guevara, kommunism, vaesus, lagunevad majad, äärmusteni kirev arhitektuur. Teravate kontrastide maa.

Kõike seda kogesime oluliselt vürtsikamas ja absurdimaitselisemas kastmes, kui oleksime eal osanud oodata. /Lauri Räpp, raamatu autor/

 

 

 

JÄINE TEEKOND

Omal jõul põhjapooluselt maismaale

Timo Palo

2014

Norralasest polaaruurija Fridtjof Nanseni tegudest inspireerituna asuvad 2012. aasta 22. aprillil põhjapooluselt maismaa suunas teele kaks polaarrändurist sõpra: norralane Audun Tholfsen ja eestlane Timo Palo. 72 päeva ja 1620 kilomeetrit hiljem jõutakse Longyearbyenisse Teravmägedel. Uljus ja seiklused vahelduvad üksinduse ja inimlike nõrkushetkedega, kuid sisemine tung lõpuni minna ei jäta rändajaid hetkekski maha. Harukordsed fotod annavad ettekujutuse polaaralade hingematvast ilust. Ärevaid hetki tekitavad jääkarud, kapriisne ilmastik ning sulav merejää, see on teekond inimvõimete piiril.

Esmakordselt inimjõul üle Põhja-Jäämere pooluselt Teravmägedele kulgenud seiklusi täis rännakule antakse Guinnessi rekordi nimetus.

 

AMAZONAS

Elu ainus foto

Kaupo Kikkas

2013

Kaupo Kikkase raamat on unikaalne teos. See on raamat Amazonasest, mis juba ise on üks maailma unikaalsemaid paiku. Siin elavad veel viimased tõeliste loodusrahvaste killud, siin on veel viimased laigud tõesti puutumatut loodust.

Harva saab fotograaf kauges ja võõras kultuuris oma kaameraga inimestele nii lähedale, harva õnnestub professionaalil tabada nii palju puhast inimlikkust ja puhast loodust.

 

AAFRIKA KIVINE SÜDAMIK

Reisimärkmeid Etioopiast

Indrek Jääts

2013

Etnoloog Indrek Jääts on esimene eestlane, kes kirjutanud reisiraamatu Etioopia kohta.

„Tehtud sai kaks kolmenädalast reisi, esimene novembris 2011 ning teine jaanuaris 2013. ... Mind kui etnoloogi huvitasid kohalikud rahvad, nende elatusalad, toitumistavad, uskumused ja kombed. ... Etnilised protsessid ja rahvuspoliitika on juba aastaid olnud mu peamisteks uurimisobjektideks, loomulikult tundsin nende vastu huvi ka reisil olles. Veel paelus muidugi Etioopia loodus, erinevad maastikud, loomad, linnud ja muud elukad. Neist teemadest raamatu esimesed osad põhiliselt räägivadki. Nad sisaldavad päris palju praktilist infot, millest võib kasu olla neil, kes lähemas tulevikus sarnaseid reise ette võtavad, ent reisijuhti mu kirjatöö asendada ei püüa. .... Raamatu kolmas osa sisaldab ülevaadet Etioopia ajaloost.“ /Eessõna/

 

RÄNNAKUD MURTUD MAAL

Reisid sajandi suurimate looduskatastroofide jälgedes

Ivar Soopan

2012

Ivar Soopan on ajakirjanik, kes on 2004. aastast reisinud peamiselt sõja- või looduskatastroofi piirkondades.

Sellest raamatust saab lugeda autori kolmest reisist paikadesse, mis jagasid aastail 2004–2006 ühist saatust.
Need on paigad, mida laastas maavärin või sellele järgnenud tsunami. Tai riik langes kaosesse 2004. aastal, mil Indoneesia lähedal oli teadaoleva maailma ajaloo üks tugevamaid maavärinaid ja sellest sai alguse laastav hiidlaine. India Jammu ja Kashmiri osariigid kannatasid 2005. aastal rängalt naaberriigis Pakistanis esinenud väga tugevate tõugete tõttu. Sama juhtus 2006. aastal Indoneesia Jaava saarega.
Autor rändas neis paigus kohe pärast katastroofe ja kirjeldab selles raamatus elu lihtsate inimeste keskel. Need on maailma rängimate õnnetuspaikade lood. Nagu ikka reisikirjades, nii leiab ka siit huvitavaid persoone, kentsakaid juhtumeid, huumorit, kurbust, traagikat ja lihtsalt mõnusat äraolemist. Raamatut ilmestab rikkalik fotovalik.

 

NUWEIBA

Lugusid kõrbe ja mere piirilt

Toomas Mikkor

2011

Nuweiba on raamat sellest, kuidas varatu eestlane leidis koha ja võimaluse pimedad hilissügised ning talved enda elust välja lülitada. Peale sooja ja päikese, mida ta otsima läks, leidis ta eest veel palju muud põnevat: seiklused Siinai kõrbeliivas, kanjonites ja mägedes, kireva korallrifi selle kirevate elukatega, sõpruse kõrbeinimeste ja mustanahaliste aafriklastega, lemmikloomaks kaheksajala ning veel palju muud.

Nuweiba on põnev avastusretk ka paadunud Egiptuses käijatele, kes pole hotellimüüride vahelt palju kaugemale jõudnud. Nemad saavad teada, mis nende sakiliste mägede taga peitub. Raamat on käsitletav nii turismiraamatu (tõsi, selles kirjeldatud sündmused leiavad aset mitme aasta jooksul, mitte lühikesel läbisõidul), reisijuhi kui maade ja rahvaste tutvustajana.

„Püüdsin siia kokku panna ligemale kümne aasta jooksul Lõuna-Siinail, enamasti Nuweiba ümbruses juhtunud lugusid. Umbes nii, nagu ma nad kirja panin, need asjad ka olid.“ /Eessõna/

 

RÄNNAKUD ÖÖPOOLSETESSE MAADESSE

Üheksa reisikirjeldust Vene Põhjala endistelt ja praegustelt soome-ugri aladelt

Indrek Jääts

2011

Raamat koosneb üheksast päevikuvormis reisikirjeldusest aastaist 1992–2009.

Algul on ränduriks ajalooüliõpilane, keda paelub matkamine ning huvitavad kaljujoonised ja kloostrid. Hiljem kujuneb autorist tasapisi teadlane, kelle põhitööks on uurida minevikus toimunud etnilisi protsesse, ent kes paneb tähele ja peegeldab ka nüüdisajal toimuvat. Vahetud reisimuljed vahelduvad populaarteaduslikus stiilis kirjutatud sissevaadetega külastatud paikade ja rahvaste ajalukku ning tänapäeva, samuti käsitletakse kultuurilugu ja geograafiat. Venelastest kui piirkonna enamusrahvusest ei pääse üle ega ümber, tänapäeva Vene elu oma paigutises absurdsuses on kõigi kirjeldatud rännakute paratamatu raamistik ja alaline kõrvalteema.

Raamatut ilmestavad rikkalik fotovalik ning kaardid.