4x4 REISID - ELU LÄBI KOLME SILMA

Väino Laisaar

2016

4x4 reisidest on siia raamatusse kirja saanud Mongoolia-Siberi reis ja viis Venemaad väisanud ekstreemset ja seiklusterohket autoreisi. Kokku kaks suvist ning neli talvist ja külma reisi Venemaa põhjapoolsetele äärealadele. Need on minu kui reisija ja filmioperaatori mälestused aset leidnud sündmustest ning seda kõike saatnud emotsioonidest. Raamatust leiab lugusid ette tulnud seiklustest ja kohtumistest põnevate ja värvikate inimeste ning karmi loodusega, mis meid meie radadel päevadeks seisma sundisid. Juttu tuleb ka reisirahva elutingimustest ning omavahelisest läbisaamisest, samuti uskumatust bürokraatiarägastikust, millega me oma reisidel pidevalt kokku puutusime. /Väino Laisaar/

 

SEE EI OLE MINU KUUBA

Lauri Räpp

2015

Kuuba. Rumm, sigarid, salsa, vanad autod, kaunid kuumaverelised naised, päike, rand, Kariibi meri. Aga ka Castrod, Guevara, kommunism, vaesus, lagunevad majad, äärmusteni kirev arhitektuur. Teravate kontrastide maa.

Kõike seda kogesime oluliselt vürtsikamas ja absurdimaitselisemas kastmes, kui oleksime eal osanud oodata. /Lauri Räpp, raamatu autor/

 

 

JÄINE TEEKOND

Omal jõul põhjapooluselt maismaale

Timo Palo

2014

Norralasest polaaruurija Fridtjof Nanseni tegudest inspireerituna asuvad 2012. aasta 22. aprillil põhjapooluselt maismaa suunas teele kaks polaarrändurist sõpra: norralane Audun Tholfsen ja eestlane Timo Palo. 72 päeva ja 1620 kilomeetrit hiljem jõutakse Longyearbyenisse Teravmägedel. Uljus ja seiklused vahelduvad üksinduse ja inimlike nõrkushetkedega, kuid sisemine tung lõpuni minna ei jäta rändajaid hetkekski maha. Harukordsed fotod annavad ettekujutuse polaaralade hingematvast ilust. Ärevaid hetki tekitavad jääkarud, kapriisne ilmastik ning sulav merejää, see on teekond inimvõimete piiril.

Esmakordselt inimjõul üle Põhja-Jäämere pooluselt Teravmägedele kulgenud seiklusi täis rännakule antakse Guinnessi rekordi nimetus.

 

AMAZONAS

Elu ainus foto

Kaupo Kikkas

2013

Kaupo Kikkase raamat on unikaalne teos. See on raamat Amazonasest, mis juba ise on üks maailma unikaalsemaid paiku. Siin elavad veel viimased tõeliste loodusrahvaste killud, siin on veel viimased laigud tõesti puutumatut loodust.

Harva saab fotograaf kauges ja võõras kultuuris oma kaameraga inimestele nii lähedale, harva õnnestub professionaalil tabada nii palju puhast inimlikkust ja puhast loodust.

 

AAFRIKA KIVINE SÜDAMIK

Reisimärkmeid Etioopiast

Indrek Jääts

2013

Etnoloog Indrek Jääts on esimene eestlane, kes kirjutanud reisiraamatu Etioopia kohta.

„Tehtud sai kaks kolmenädalast reisi, esimene novembris 2011 ning teine jaanuaris 2013. ... Mind kui etnoloogi huvitasid kohalikud rahvad, nende elatusalad, toitumistavad, uskumused ja kombed. ... Etnilised protsessid ja rahvuspoliitika on juba aastaid olnud mu peamisteks uurimisobjektideks, loomulikult tundsin nende vastu huvi ka reisil olles. Veel paelus muidugi Etioopia loodus, erinevad maastikud, loomad, linnud ja muud elukad. Neist teemadest raamatu esimesed osad põhiliselt räägivadki. Nad sisaldavad päris palju praktilist infot, millest võib kasu olla neil, kes lähemas tulevikus sarnaseid reise ette võtavad, ent reisijuhti mu kirjatöö asendada ei püüa. .... Raamatu kolmas osa sisaldab ülevaadet Etioopia ajaloost.“ /Eessõna/

 

PÕHJALA MEREDEL JA MANDRIL

Reisipäevik

Albert Teppan

2011 

Albert Teppandi reisipäevik Arktikas reisivatest teadlastest 1988 a. septembris. Reisi kogupikkus laeval oli 4211 miili, mis maamõõdus on 7800 kilomeetrit. Meremarsruudile lisandub 3800 kilomeetrit raudteevagunis ja 500 kilomeetrit bussireise, seega kruiisi kogupikkus 12200 kilomeetrit. Reisipäevik avaldab teavet nii Põhjala karmi looduse, sealsete põlisasukate tööde-tegemiste, maade ja merede uurijate ränkraskete rännakute, kaasaegse majandustegevuse, etnograafia ja ajalooliste kasulike toimingute kui ka kurjuse ja vägivalla kohta.

 

RÄNNAKUD MURTUD MAAL

Reisid sajandi suurimate looduskatastroofide jälgedes

Ivar Soopan

2012

Ivar Soopan on ajakirjanik, kes on 2004. aastast reisinud peamiselt sõja- või looduskatastroofi piirkondades.

Sellest raamatust saab lugeda autori kolmest reisist paikadesse, mis jagasid aastail 2004–2006 ühist saatust.
Need on paigad, mida laastas maavärin või sellele järgnenud tsunami. Tai riik langes kaosesse 2004. aastal, mil Indoneesia lähedal oli teadaoleva maailma ajaloo üks tugevamaid maavärinaid ja sellest sai alguse laastav hiidlaine. India Jammu ja Kashmiri osariigid kannatasid 2005. aastal rängalt naaberriigis Pakistanis esinenud väga tugevate tõugete tõttu. Sama juhtus 2006. aastal Indoneesia Jaava saarega.
Autor rändas neis paigus kohe pärast katastroofe ja kirjeldab selles raamatus elu lihtsate inimeste keskel. Need on maailma rängimate õnnetuspaikade lood. Nagu ikka reisikirjades, nii leiab ka siit huvitavaid persoone, kentsakaid juhtumeid, huumorit, kurbust, traagikat ja lihtsalt mõnusat äraolemist. Raamatut ilmestab rikkalik fotovalik.

 

NUWEIBA

Lugusid kõrbe ja mere piirilt

Toomas Mikkor

2011

Nuweiba on raamat sellest, kuidas varatu eestlane leidis koha ja võimaluse pimedad hilissügised ning talved enda elust välja lülitada. Peale sooja ja päikese, mida ta otsima läks, leidis ta eest veel palju muud põnevat: seiklused Siinai kõrbeliivas, kanjonites ja mägedes, kireva korallrifi selle kirevate elukatega, sõpruse kõrbeinimeste ja mustanahaliste aafriklastega, lemmikloomaks kaheksajala ning veel palju muud.

Nuweiba on põnev avastusretk ka paadunud Egiptuses käijatele, kes pole hotellimüüride vahelt palju kaugemale jõudnud. Nemad saavad teada, mis nende sakiliste mägede taga peitub. Raamat on käsitletav nii turismiraamatu (tõsi, selles kirjeldatud sündmused leiavad aset mitme aasta jooksul, mitte lühikesel läbisõidul), reisijuhi kui maade ja rahvaste tutvustajana.

„Püüdsin siia kokku panna ligemale kümne aasta jooksul Lõuna-Siinail, enamasti Nuweiba ümbruses juhtunud lugusid. Umbes nii, nagu ma nad kirja panin, need asjad ka olid.“ /Eessõna/

 

SKUNGIJÕE JUTUD

Reisid Ameerikas

Edith Steinberg

2012 

Raamat «Skungijõe jutud» on humoorikas reisilugude kogumik Ameerikast ja sealsest elust. Autor on USA-st kirjutanud armastuse ning imetlusega, ent samas olustikku liigselt ilustamata. Teksti vürtsitavad põnevad faktid ja pildid, millest võib üle Atlandi sõitu plaanival lugejal reaalset abi olla. Ent ka lihtsalt tugitoolis «reisija» saab raamatust oma meelelahutuse-doosi kätte.

„USA tõmbab mind ligi ka oma värvika ja veidrustest kubiseva ühiskonnaga. Seal leidub absoluutselt igasuguseid inimesi, arvamusi, pinnavorme ja erinevat kliimat. ... Ühesõnaga – jagub kõike, mida vaheldust armastav hing ihaldab.“ /Eessõna/

 

REISIMISE KIRG

Muljeid 18 maalt

Reet Made, Tiit Made

2010

„Oleme kahepeale kokku käinud ligi 115 riigis, suuremas osas nendest üheskoos. ... Nende kaante vahele oleme kogunud tähelepanekuid 18 maalt, kus oleme koos käinud. Kogumiku tarbeks sai valik tehtud peamiselt selle järgi, mis meile endile põnev tundus ning sügava mulje jättis.“ /Eessõna/

Enamiku nende maade tõmbenumbriks on maagilised sõnad maailmaime või maailma loodusime. Külastatud paigad tõesti väärivad neid austavaid tiitleid. Kõik reisidel nähtu ja kogetu on kirja pandud sedavõrd ehedalt, et lugeja tunneb end alatihti otsekui isegi kirjeldatud sündmuste keskel viibivat.

Nii rändab ta lugedes läbi Hiina ja Kambodža, külastab Kariibi mere saari, Kuveiti, Lõuna-Aafrika Vabariiki, Marokot, Zimbabwet, Tšiilit ja Uus-Meremaad …

 

RÄNNAKUD ÖÖPOOLSETESSE MAADESSE

Üheksa reisikirjeldust Vene Põhjala endistelt ja praegustelt soome-ugri aladelt

Indrek Jääts

2011

Raamat koosneb üheksast päevikuvormis reisikirjeldusest aastaist 1992–2009.

Algul on ränduriks ajalooüliõpilane, keda paelub matkamine ning huvitavad kaljujoonised ja kloostrid. Hiljem kujuneb autorist tasapisi teadlane, kelle põhitööks on uurida minevikus toimunud etnilisi protsesse, ent kes paneb tähele ja peegeldab ka nüüdisajal toimuvat. Vahetud reisimuljed vahelduvad populaarteaduslikus stiilis kirjutatud sissevaadetega külastatud paikade ja rahvaste ajalukku ning tänapäeva, samuti käsitletakse kultuurilugu ja geograafiat. Venelastest kui piirkonna enamusrahvusest ei pääse üle ega ümber, tänapäeva Vene elu oma paigutises absurdsuses on kõigi kirjeldatud rännakute paratamatu raamistik ja alaline kõrvalteema.

Raamatut ilmestavad rikkalik fotovalik ning kaardid.