Asi pole geenides

Tõelised põhjused, miks lapsed sarnanevad oma vanematega

Oliver James

                        2017

Autor süveneb oma raamatus sügavale meie individuaalsuse põhjustesse, mis peituvad hoopis lapsepõlves, mitte geenides, ning selgitab, miks mängib kasvatus hilisemas elus heaolu ja edu saavutamisel nii olulist rolli.

„Asi pole geenides“ mitte ainult ei muuda seda, kuidas me näeme iseennast ja end ümbritsevaid inimesi, vaid leiab ka vahendid, kuidas muuta oma isiksust ja elu paremuse poole.

 

 

 

Hallo, kosmos! Palju õnne : kõik, mida õnneks vaja  

Koostaja: Ingrid Peek

2016

Raamat “Hallo, Kosmos! Palju õnne” kingib Sulle hetke mõtisklemiseks selle üle, mis võiks olla õnn, kuidas seda ära tunda ja kuidas õnnelik olla. Õnneks ei pea Sa õnne otsima üksi. Seda aitavad Sinuga koos lahti mõtestada kümned planeet Maa kodanikud erinevatelt eluradadelt, kes jagavad Sinuga oma tõekspidamisi, taipamisi ning oma isiklikke õnne valemeid. Inimesi, kes siin raamatus Sinuga kohtuvad, ühendab peale praeguses maailmas eksisteerimise veel tõik, et ühel hetkel oma rännaku jooksul on neil kõigil avanenud võimalus peatuda Rahvusringhäälingu raadiomajas, et jagada omi mõtteid ja visioone Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”.

 

 

Eluterve kärgpere käsiraamat
Katrin Saali Saul
2016

Katrin Saali Sauli uus raamat on kauaoodatud praktiline teejuht peredele, kus vanemate paarisuhe on lõppenud, kuid endisi armastajaid ja tänaseid ekspartnereid seovad ühised lapsed.

See raamat on Sulle, kui:

  • oled alustamas uut suhet ja tahad oma eelmisest suhtest pärit last uude perekonda integreerida nii, et see lapsele võimalikult valutult kulgeks; 
  • oled lapsevanem ja vajad teejuhti, et ehitada oma ekspartneriga üles toimiv koostöösuhe teie lapse õnneliku tuleviku nimel; 
  • oled uueks partneriks inimesele, kel on eelmisest suhtest laps

 

Põhjalik, inspireeriv ja hästi struktureeritud käsiraamat, mille väärtust tõstavad Eesti inimeste lood, kes on läinud uuele suhteringile või kes on oma nahal kogenud oma vanemate lahutust ja uue suhte moodustamist.

Monika Koppel, pereterapeut

Raamat oli kirjanduskonkursi BestSeller 2015 võidutöö aimekirjanduse kategoorias

 

SUHTEAUDIT

Käsiraamat paaridele

                                     Kärt Kase

                                         2015

„Julgen loota, et paarid, kes selle raamatu nõuannetesse pühendunult süvenevad, vastates esitatud küsimustiku väidetele tõepoolest ausalt ja keerutamata, avastavad teineteise kohta üht- teist uut ka pikaajalise suhte puhul. Kui harjutuste koostegemise käigus areneb mõlema asjaosalise oskus teist katkestamata ära kuulata ja rahulikult väidelda, oskus mõista, andestada ja koos unistada, muutub paarisuhe kahtlemata veel paremaks.“

Aita Kivi, ajakirja Eesti Naine peatoimetaja ja kirjanik

 


INTELLIGENTSUSE PSÜHHOLOOGIA

Rene Mõttus, Jüri Allik, Anu Realo

2011

 Inimesed erinevad üksteisest väga mitmel viisil, sealhulgas vaimsete    võimete poolest. Psühholoogia on rohkem kui sajandi jooksul püüdnud välja selgitada, miks inimestel on erisugused intellektuaalsed võimed ning kuidas neid muuta.

Selle raamatu eesmärk on anda ülevaade tänapäeva intelligentsuspsühholoogiast. Mis on intelligentsus? Kuidas teadlased seda mõõdavad ja uurivad? Kas inimeste erinevused on seotud geenidega või on intelligentsus kasvatuse ja hariduse tulemus? Kuidas on intelligentsus seotud ajuga? Kas intelligentsustase mõjutab inimeste elukäiku, heaolu ja tervist? Mis saab, kui intelligentsustase on väga madal?

Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsitaksegi raamatus vastust. Lisaks leiate teosest vaimse võimekuse testi.

 

KAUBOI JA WILLS: armastuslugu

Monika Holloway

2011

Selles mälestusteraamatus räägib autor liigutava loo Kauboist, kuldse retriiveri
kutsikast, kes muutis ta poja elu.

Päeval, mil Monica saab teada, et ta armsal kolmeaastasel pojal Willsil on autismispektri häired, ostab ta pojale akvaariumi. See on esimene hulgast impulsiivsetest loomapoeostudest. Kuid kasvava „loomaaia“ eest hoolitsedes mõistab poiss, et tegelikult soovib ta hoopis kutsikat. Kui poiss on kuueaastane, ühineb nende perekonnaga Kauboi.

Poiss ja koer täiendavad teineteist suurepäraselt ning Monica näeb, kuidas ta poeg astub maailmas pisut kaugemale. Peatselt hakkab poiss, kes suutis vaevalt oma klassikaaslasi tervitada, laste hommikuringis rääkima lugusid oma uuest „õest“ Kauboist. Lapsed koonduvad pargis nende ümber, ja selle asemel et ära joosta, hakkab Wills Kauboi rihma higistavasse rusikasse pigistades uhkelt nende küsimustele vastama. Kauboiga leiab ta julgust kutsuda lapsi enda poole mängima ning pärast vanemate aastatepikkuseid püüdlusi hakkab Wills viimaks magama oma voodis, Kauboi käpad ümber ta väikese rinna.

Vahel päästab sind just see, kellelt sa seda lootagi ei oska. Raamatu autori pere jaoks saabus abi kahvatublondide karvade ja šokolaadipruunide silmadega kutsika näol, kellele meeldis teha krutskeid ja kes armastas neid tohutult.

 

ISIKSUS +

Tunne ennast, mõista teist

Temperament ja tegelikkus

Florence Littauer

2011

Me oleme kõik sündinud oma isikupäraselt seatud tugevate ja nõrkade külgedega ja ei ole maagilist valemit, mis kõigiga imet teeks. Igaüks tahaks olla aga parem isiksus.

Käesolev teos aitab paremini mõista ja hinnata oma ainulaadset isiksust. Kui kord juba mõistate, kuidas tuua välja parimat endas, selgub, et ka teised tunduvad kuidagi kenamad. Personaalse Profiili testid aitavad selgitada, kuidas teie temperamenditüüpide kombinatsioon mõjutab teie emotsioone, tööd ja suhteid. Lustakate lugude ja otseste praktiliste näpunäidete kaudu saate teada, kuidas oma tugevaid külgi esile tuua ja nõrkustest üle saada. Lisaks õpite aktsepteerima igaühe isikupäraseid jooni, mis meid üksteisest erinevaks teevad, hakkate mõistma teisi inimesi ning saate aru, et „teistmoodi“ ei pruugi „valesti“ olla.

Autor ütleb: „ Kui mõistame, kes me oleme ja miks käitume nii, nagu käitume, hakkame mõistma oma tegelikku olemust, parandama isiksust ja õppima teistega läbi saama.“

 

ENESEKEHTESTAMINE – EI VÕI JAH?

Toivo Niiberg, Tiiu Urva

Enesekehtestamine on psühholoogia üsna uus haru, mis on välja töötatud alles viimase paarikümne aasta jooksul. See on sotsiaalne oskus väärtustada ennast ja teisi, see on oskus, mida tuleb endas pidevalt arendada ja treenida. Enesekehtestamine algab eneseaustusest ja oma isiksuse põhjalikumast tundmaõppimisest, eesmärgiga elada ise ja lasta teistel elada täisväärtuslikku ja isikupärast elu.

Käsiraamatus räägitakse enesekehtestamise ajaloost ja põhimõtetest. Selgitatakse kehtestava, agressiivse ja altruistliku käitumise mõisteid ning arutletakse elus toimetuleku teemal. Kuidas õppida ütlema «ei»? Enesekehtestamine abielus, lapsevanemana ja õpetajana, ülemuse ja alluvana. Tutvustatakse mõningaid lihtsamaid ja vähe keerukamaid enesekehtestamise tehnikaid.
Lugeja leiab käsiraamatust ka treeninguülesandeid ja hulgaliselt teste.

 

HETK

12 sammu parema elu poole

Kristjan Otsman

Sellest raamatust leiab praktilisi näpunäiteid, kuidas vältida läbipõlemissündroomi, võõrandumist lähedastest ja uppumist töösse. Ja kuidas teha nii, et õhtul oleks võimalik hea tuju ja tänuga möödunud päevale tagasi vaadata. Mida ja kuidas ise ära teha, et Sinu ja Su lähedaste elu muutuks paremaks.

Tee iga päev teoks kolm olulist asja, sea endale sihid või eesmärgid, pane prioriteedid paika, kirjuta tegevused üles, kasuta kahe minuti reeglit, delegeeri tegevusi, planeeri projektid loomulikult, võta kasutusele tegutsema õhutav kalender ja tegevuste nimestik, tegutse arukalt, hetkel ebaolulised asjad viska ära, arhiveeri või pane inkubaatorisse hauduma, vaata oma elu üle ja lihvi visioonide teemanti – need on praeguse koolitaja ja raamatu autori Kristjan Otsmanni soovitused.

 

PINGEST VABAKS

Toivo Noronen

See raamat puudutab sügavalt kõiki neid, kes teavad mis on ahistus, hirm, punastamine, pabistamine enne eksamit või esinemist ja pidev muretsemine selle pärast «mida teised küll minust mõtlevad».
Soome psühholoog Noronen lahkab põhjalikult meie pabistamise ja hirmu põhjusi ning juhendab sammhaaval, kuidas sellest üle saada.

 

KUIDAS LAHKU MINNA

Tõnn Sarv

Miks on nii palju raamatuid suhete loomisest, nende hoidmisest ja parandamisest? Ikka sellest, kuidas paremini ja edukamalt muljet avaldada, võrgutada, ahvatleda, seksida…
Aga selle kohta, kuidas suhet lõpetada, väga vähe või peaaegu üldse mitte? Jah, kirjandust lahutuste põhjuste ja statistika kohta, juriidilist nõustamist, soovitusi ja nõuandeid lahku minemise vältimiseks või selle tagajärgedest ülesaamiseks on piisavalt. Aga sündmusest endast, lahkuminekust, ei räägi eriti keegi. Me räägime mehe ja naise suhete lõpetamisest, olgu need siis lühi- või pikaajalised, sõltumata sellest, kas ollakse ametlikult abielus või mitte…

Pole olemas kõigile sobivaid lahendusi. Inimesed on erinevad ja suhted veelgi erinevamad. Aga võib-olla on sellest raamatust siiski veidi abi igaühele. /Tõnn Sarv/

                   enesekehtestamine.jpghetk.jpgpingestvabaks.jpgkuidaslahkuminna.jpg

 

NÕUANDED KOGU PERELE

Vastavad perekeskuse Sina ja Mina asjatundjad

Tammerraamat, 2011

Probleemid kuuluvad pereelu juurde. Suurema osaga neist saadakse ise hakkama, kuid vahel kerkib esile ka selliseid, millest väljapääsu otsimisel oma tarkusest väheseks jääb.

2005. aastal sündis Eestis perekeskuse Sina ja Mina ideena veebipõhine perefoorum, kus asjatundjad peredele appi tulid. Käesolevasse raamatusse on valitud aastate jooksul sagedamini esitatud küsimused koos asjatundjate vastustega. Spetsialisti kirjavastuse toel on võimalik oma probleemi teises valguses näha ja saada ideid, mis võivad kaasa tuua häid muutusi elus.

Nõuanderaamatus räägitakse laste arengulistest iseärasustest, piiride panekust ja karistamisest, lasteaia- ja kooliga seonduvast, lastevahelistest tülidest, samuti paari- ja peresuhetest ning suhetest eri põlvkondade vahel.

 

EI“ ÜTLEMISE KUNST

JESPER JUUL

Kuidas öelda oma lapsele kindel „ei“ armastaval viisil

Väike Vanker, 2010

Valdav osa vanematest tahaks oma lastele „jah“ öelda – ja seda alati. Kuidas aga öelda oma lapsele „ei“ viisil, mis oleks ühelt poolt kindel ja selge, teiselt poolt aga armastav?

Kes meist tahaks kuulda ennast pidevalt kordamas: „mitu korda ma pean seda sulle ütlema“ või „ma olen seda sulle sada korda öelnud“? Pidev korrutamine ärritab mõlemaid pooli, kahjustab vanema autoriteeti ning vähendab lapse koostöösoovi.

Raamatus käsitletakse „ei“ ütlemist nii väike- kui kooliealisele lapsele ning põhjalikumalt räägitakse sellest, mille poolest erineb „ei“ murdeealisele lapsele.

  nõuanded.jpg         ei ütlemise.jpg         leia oma tee.jpg        kui sõprus.jpg

 

LEIA OMA TEE

MERIT RAJU

Ajakirjade Kirjastus, 2011

„Kas sa tead, kes on VIP? See oled sina. Sina oled kõige tähtsam inimene, very important person. Number üks. Printsess või prints, kes on väärt kõige ilusamat elu.

„Ma soovin, et sul oleks selgus selles osas, milline on see elu ja töö, mis sind õnnelikuks teeb ning et sa usuksid endasse ja teaksid, et kõik on võimalik. Tahan aidata sul suunata oma elu tõeliseks eneseteostuse väljenduseks, mis tuleb südamest, sügavast sisemisest rahust ja harmooniast ja samal ajal ka loob seda. Ja ma tahan aidata sul lõpetada ängi, mis tuleneb muutustele vastuseismisest ja enese kohta piiravate uskumuste elushoidmisest.“ /Peatükist „Kõige tähtsam inimene“/

Hulk asju, mis teevad hinge õnnelikuks, on TASUTA või peaaegu tasuta: jalutamine, päevitamine, lumesaju jälgimine, vihmasabina kuulamine, küünlaleegi vaatamine, lõhnava tee joomine, idude kasvatamine, sõpradega uue retsepti proovimine, koduloomade paitamine või nendega mängimine, toa seina teist värvi värvimine, pai tegemine, musi saamine ja andmine, naeratamine, kallistamine, millegi ise tegemine ... /Peatükist „Mul on külluses raha!“/

 

KUI SÕPRUS TEEB HAIGET

JAN YAGER

Kuidas tulla toime sõpradega, kes sind reedavad, hülgavad ja haavavad

Tänapäev, 2011

Kui sinu sõbrad on suurepärased, on see imeline. Ent kui sinu sõbrad on sind reetnud, sulle pettumust valmistanud või haiget teinud, on sul vaja uut algust. Sa väärid oma ellu vähemalt ühte hoolivat ja sind hoidvat sõpra.

Raamat keskendubki sõprussuhete keerdkäikudele, käsitledes sõprussuhete tekkimist, säilitamist ja lõppemist, sõprust läbi lapsepõlve, vallalisuse, abielu ja vanaduspõlve.