12. detsember - ENDLA TEGOVA 90. Raamatu "Tunglejad" arutelu

SAM_5148.jpg SAM_5153.jpg SAM_5158.jpg

7. november - KIRJANIKUD RAAMATUKOGUS

                     HELVI JÜRISSON, MERLE JÄÄGER (MERCA) ja HEIKI VILEP

Õhtu Orissaares koos kirjanikega

9. kirjaniketuuri raames jõudsid 3 erinevas eas kirjanikku kolmapäeva õhtul Orissaare raamatukogu lugemissaali, kus neid ootas ligi 30 samuti erinevas eas kirjandushuvilist inimest.

Vanima kirjanikuna oli kaasas Helvi Jürisson, kes on oma esimesed 8 eluaastat Kuressaares elanud. Tema on oma pika elu jooksul väga palju lasteraamatuid välja andnud, mida mitu põlvkonda lapsi on ka lugenud. Kogust „Loomalaulud“ luges ta ette „Hundi itkulaul kuu poole“, „Vareseparve kismalaul“ ning luuletuse metsanotsust. Siis lubas ta veel seda, et lähiajal tuleb temalt välja üks uus luuleraamat.

Merca ehk Merle Jääger luges samuti ette oma luuletusi ja nende seas oli ka setukeelseid, millest kõik arugi ei saanud ning kuulajad palusid need tal eesti keelde tõlkida. Lisaks laulis rahvale setukeelseid laule ning rääkis oma viimasest teatrietendusest „Kabaree“, mis talle endale ka väga meeldis. Ühe aasta oma elust on Merca veetnud sõjaväes.

Kolmas kirjanik, kes oma elust ja loomingust pisut pajatas ning oma loomingut publikule tutvustas, oli Heiki Vilep. Tal olid kaasas ka paar raamatut täiskasvanud lugejatele.

Raamatukogus oli väljas kõigi kirjanike loomingut tutvustav näitus. Kõik küsimused said kirjanikelt vastused. Kaks tundi möödus raamatukogus kiiresti ja huvitavalt.

Aimi Pitk

/Artikkel ajalehest "Meie Maa" 9. november 2012/

Loe lisaks artiklit "Saarte Hääles".

15. oktoober - Huvilistega kohtusid rännumees ja kirjanik ROY STRIDER ning muusik TAAVI PETERSON   Loe siit

19. september - Tarkusekuu jutuõhtu muusiku ja mälumänguri IVO LINNAGA 

Loe blogist


25. august - JALGRATTAGA SAAREKÜLA KANDIS

Väike (aga tubli!) kirjandusklubi seltskond võttis ette jalgrattamatka Laimjala valda Saareküla maile. Pöide vallast läbi sõites tegime peatused ka Tornimäe kiriku ja Tornimäe vana surnuaia juures ning käisime M. Ranna dendraariumis. Saarekülas sõitis meiega ringi külavanem Eha Ennemuist, tänu temale nägime palju huvitavaid kohti (Luhina sadam, Blesta kivid, „Corrida“ filmimise koht, Arnold Rüütli suvekodu jpt.) ja kuulsime põnevaid lugusid. Tagasiteel pöörasime sisse Kingli külla ja vaatasime üle Henno Käo sünnikodu. 

12. juuli - Külas käis kirjanik IRA LEMBER

Kohtumist aitas korraldada muusikakooli õpetaja Riina Juul (kirjaniku õetütar). Südamlikkust lisasid armsad muusikalised vahepalad lugupeetud kirjaniku sugulastelt. Oli õdus õhtupoolik. Aitäh! 

26. mai - LÄÄNERANNIKUT AVASTAMAS

             Ringreis Lümanda vallas.

Juba viiendat aastat lõpetame kirjandusklubi hooaja ekskursiooniga. Korraga võtame tutvumiseks ette ühe valla. Seekord  alustasime Viidumäest ja Raunamäe vaatetornist, järgnesid Lümanda Söögimaja ja kirik, Leedri küla, saime ülevaate lubja tootmisest ja tõrva põletamisest, käisime Aadu Hindi koduõuel. Pikniku pidasime Kuusnõmme poolsaare tipus. Pealelõunal sõitsime läbi Atla ja Karala, peatuse tegime Atla ja Roopa sadamates. Jõudsime veel üle vaadata Pilguse mõisa, August Mälgu sünnikodu ja meie lääneranniku avastamine lõppes Taritu Rahvamaja ja raamatukoguga.

24. aprill - Lugejatega kohtus Saaremaa kirjanik ADENA SEPP

3. aprill - APOKRIIVA LOOD

3. aprilli õhtupoolikul vestlesid kirjandusklubilased Eesti kultuuritegelastest, luubi alla võeti eelkõige vähetuntud seigad nende elulugudes ehk apokriivad. Sissejuhatuseks tutvustas Marina Treima apokrüüfide tähendust usundiloos, seejärel võeti ette apokriivad kultuuriloos. Signe Söömer, Eha Trumm ja Sirje Tarvis olid valinud värvikamad kujud kirjanduse, muusika- ja teatrimaastikul ning lugesid ette huvitavaid ja sageli ka humoorikaid killukesi nende elust. Õhtu lõpetasime väikese viktoriiniga kuuldu-nähtu kohta.

Kasutamaks ära oma värskelt omandatud teadmisi, toimusid ettekanded esmakordselt kahasse PowerPointi esitlusega, see sai teoks tänu Igor Raadelile - suur aitäh talle selle eest!

SAM_2898.jpg

6. märts - MEENUTADES JUHAN SMUULI (J. Smuul - 90)

Teisipäeva õhtupoolikul kogunesid lugemistuppa kirjandushuvilised, kes tahtsid rääkida Juhan Smuulist. Ülevaate kirjaniku elust tegi Sirje Tarvis, loomingut lugesid Sirje, Signe Söömer ja OG õpilane Eliis Leppik. Sõna sekka said öelda ka kõik kohaletulnud, mõnusas vestlusringis möödus aeg kiiresti.

Õhtu lõppedes tutvustas Eha Trumm mõningaid uuemaid raamatuid ja jõudsime rääkida ka käesoleva aasta plaanidest.

1. veebruar - ÕIGEUSU TRADITSIOONID JA KULTUURILUGU

Põhjaliku ja sisuka ülevaate andis preester TOIVO TREIMA, teda toetas abikaasa MARINA.       Loe blogist