TARTU KIRJANDUSFESTIVAL PRIMA VISTA

2. -5. maini 2019 toimusid Tartu kirjandusfestivali Prima Vista üritused partnerasulas Orissaares.

2. mai

Orissaare Gümnaasiumi 1.-6. klassi õpilased kohtusid lastekirjanik Anti Saarega

(115 osalejat)

Orissaare Avatud Noortekeskuses töötuba „Loomisrõõm” (13 osalejat)

 

3. mai

Orissaare Gümnaasiumis 7.-11. klassi õpilastele kommenteeris filmiSiin me oleme” semiootik ja kirjanduse uurija Kadri Tüür (88 osalejat)

 

4. mai

Kasutatud raamatute laat (62 osalejat)

Taritu Tubateatri etendus „Tädi Teresa” (29 osalejat)

Kirjanduslik õhtupoolik: näiteringi õpilased Lisell Reinmets ja Karmen Kaljuste lugesid ette tekste teemal „Orissaare kirjanduses”.

Kkirjanike vestlusringis osalesid Merca (Merle Jääger), Mudlum (Made Luiga), Contra (Margus Konnula) ja Mehis Tulk.

Oma luulet luges ning laulis Orissare kandi noor luuletaja Merily Porovart.

Lühikese ülevaate esitas Kõrgema Kunstikooli Pallas disaini ja restaureerimise osakonna juhataja Maila Käos.

Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva puhul meenutas õpetajat ajakirjanik Anu Pallas, juubilari tekstinäite luges ette Meelis Pärn.

Päeva moderaator oli Kadri Tüür. (51 osalejat)

 

5. mai

Kahe bussiga ringreis „Kirjanduslikud kivid Muhus ja Ida-Saaremaal”, lisaks Juhan Smuuli koduküla Koguva ja Pöide kirik. (38 osalejat)

Töötuba „Vanade raamatute loominguline kasutamine”, juhendas Kõrgema Kunstikooli Pallas disaini ja restaureerimise osakonna juhataja Maila Käos (7 osalejat)

 

Näitused:

Meil on külas

Orissaare kirjanduses

Kunstnik Urmas Viik

Juhan Peegel 100

Naljast kaugel (Orissaare Gümnaasiumi, Leisi Keskkooli ja Tornimäe Põhikooli õpilastööde näitus)

Loomisrõõm (noortekeskuse töötoas valminud lõbusad tööd)

 

 

Prima vista järelkaja

Prima Vista dessant Orissaarde

Meie Maa: Signe Söömer
teisipäev, 4. juuni 2019


Kõige ilusam on kevad Saare- ja Muhumaal ning eks sealt tuligi mõte, et 16-aastane Tartu kirjandusfestival Prima Vista võiks külastada sotsiaalmeedias kuulsust kogunud paika nimega Orissaare. Lisaks veel nii kõlava nimega festival nagu „Naljast kaugel“.

Kui tartlased ja muud mandriinimesed Orissaarde jõudsid, said nad aru, et orissaarlased on kirjandusliku sõpruslinna päeva korraldamisega naljast tõesti kaugel. Laupäevaks oli kirjanduslikke sündmusi toimunud nii kohalikus gümnaasiumis, noortekeskuses kui kultuurimajas juba kolm päeva jutti ning kaks tegusat päeva seisis veel ees.

Pärast kiiret kehakinnitust algas kohtumine kirjanikega. Kadri Tüüri juhtimisel kogunes publiku ette neli kirjanikku, kelle tutvustus oli akadeemilises kirjanike registris küll napivõitu, aga looming seevastu kõnetab eri vanuses lugejaid: saarte juurtega Mehis Tulgile ning Mudlumile lisaks tõid Lõuna-Eesti keelt, meelt ning eripära Contra ja Merca

Kohtumine oli soe ja siiras, pikitud Orissaare raamatukogu töötajate, kohalike noorte ja harrastusnäitlejate poolt ette kantud tekstikatkenditega. Põnevust pakkus viktoriini vormis teoste lõikude lugemine, kus iga kirjanik pidi oma kirjatüki ära tundma. Esimese katkendi puhul tekkis ka väike segadus, kui ükski kirjanikest teksti omaks ei tahtnud tunnistada. Pärast esmakuuldule lisa lugemist selgus, et autor on õnneks ikka kohal.

Kirjanduslik pärastlõuna tüüris õhtusse, publiku küsimuste vahele esitasid ka autorid katkendeid oma loomingust. Kõik kohalolijad said ajakirjanik Anu Pallase sõnavõttu kuulates teha kummarduse muhedale kirjamehele, kauaaegsele ajakirjanike koolitajale, Reina külast pärit Juhan Peeglile, kelle sünnist möödus äsja 100 aastat. Õhtupoolikul uudistasid külalised Orissaare staadioni kuulsat tamme, jalutasid aleviku varakevadiselt rohetavate aedadega tänavatel või vaatasid lihtsalt merd. Uue päeva plaane koordineeriti veel hilisõhtuni Püharisti külalistemajas.

Pühapäeval toimus Orissaare raamatukogu töötajate, Kadri Tüüri ja Muhu muuseumi teaduri Eda Maripuu juhendamisel põnev retk mööda kirjanduslikke kive Muhus ja Ida-Saaremaal. Külastasime nii Ridala poolt nime saanud Kullervo kivi Viiral, Randmetsa kodutanumal asuvaid kirjanikele pühendatud kive kui Aljava põllul asuvat Uku kivi. Edasi sõitis üks seltskond Koguva külla, et teha Juhan Smuuli kodukülas väike jalutuskäik ning seejärel vaadata Saaremaad lausa kuulsa Pöide kiriku torni akendest. Teine osa seltskonnast aga otsis üles Henno Käo Suure kivi.

Olid imelised päikeselised päevad saarel.

Tänud kõigile korraldajatele ning uute kirjanduslike kohtumisteni!

Kirjandusfestival Prima Vista tõi saarele sõnalusti

Saarte Hääl 8. mai 2019 Mehis Tulk

12143415t1hef04.jpg

NALJAST NII JA NAA: Laupäevases vestlusringis rääkisid oma loomingust ja suhetest naljategemisega (vasakult) Muhu juurtega Made Luiga ehk Mudlum, Mehis Tulk, Margus Konnula ehk Contra ja Merle Jääger ehk Merca. Juttu juhtis kirjandusteadlane Kadri Tüür.

FOTO: Lilian Mengel

Täna Tartus algav rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista startis läinud nädalavahetusel juba festivali partnerasulas Orissaares, kus toimus mitmeid lugemise ja raamatutega seotud ettevõtmisi.

Festivali projektijuht, Orissaarest pärit Kaisa Ling ütles Saarte Häälele, et Prima Vista Orissaares oli festivalile tore ja temaatiliselt väga sobiv algus. “Olgugi et nalja sai rohkem kui rubla eest, panid nii hästi koostatud näitused, üritused kui ka Orissaare ise mõtlema nalja ja tõsiduse piiride üle,” lausus ta. Festivaliseltskond nautis ilusat ilma, külastas pea kõiki Ida-Saaremaa ja Muhu kirjanduslikke kivisid, Koguva küla ja ronis veel tagatipuks Pöide kiriku torni. “Tahaksin ainult kiita kohalikku korraldustiimi Orissaare raamatukogust, kes meid nii lahkesti vastu võtsid ja naljateemalist kirjandusfestivali väga tõsiselt korraldasid,” rääkis Ling.

Orissaare raamatukogu juhataja Eha Trumm pidas Prima Vista üritusi samuti õnnestunuks. “Kõik, mis nelja päeva peale plaanitud oli, sai ka tehtud. Külastajaid jätkus kõigile ettevõtmistele, vaatamata talgupäevadele. Esinejad olid huvitavad, publik tuli hästi kaasa, oli mõnus ja vaba olemine. Andsime endast parima. Nii palju kui tagasisidet oleme saanud, on kõigile meeldinud. Suur aitäh Sirje Tarvisele ja Marlin Pärnale ning kõigile, kes nende päevade õnnestumisele kaasa aitasid,” sõnas ta.

EHA TRUMM: Esinejad olid huvitavad, publik tuli hästi kaasa.”

Prima Vista on 2004. aastast Tartu linnas maikuus toimuv rahvusvaheline kirjandusfestival. Festivali peakorraldajad on MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista, Tartu Ülikooli raamatukogu, Tartu O. Lutsu nimeline Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kirjanduse Selts. Partneritena on olnud kaasatud välisriikide kultuuriesindused jms organisatsioonid.

Festivali nimel “Prima Vista” on mitu tähendust. Muu hulgas tähendab see näiteks noodilugemist ilma eelneva ettevalmistuseta (a prima vista), aga ka armastust esimesest silmapilgust.