Sulle vajaliku raamatu kättesaadavust Saaremaa raamatukogudest

raamatuvirn kerab lehti.gif

2022/2023 

 

Klassiväline kirjandus 2. klassile

28. septembriks - eesti autori teos

31. oktoobriks - välisautori teos

28. novembriks - vabal valikul üks Jaan Rannapi teos

15. detsembriks - luuleraamat

30. jaanuariks - vabal valikul üks Astrid Lindgreni teos

22. veebruariks - vabal valikul teos (ei pea valima käesolevast nimekirjast)

29. märtsiks - vabal valikul üks Jacob ja Wilhelm Grimmi muinasjutt

20. aprilliks - eesti autori teos

29. maiks – muinasjutt

 

Eesti autorid:

  • Liis Auväärt „Kolmteist vahvat kollijuttu”
  • Kadri Hinrikus „Et head haldjad sind hoiaksid” või „Taaniel Teine”
  • Maarja Kangro „Isa kõrvad”
  • Kristiina Kass „Kasper ja viis tarka kassi“ või „Õpetaja Kusti kummitab”
  • Andrus Kivirähk „Lotte reis lõunamaale“ või „Kaka ja kevad” või „Karneval ja kartulisalat”
  • Helena Koch „Kartuli kuningriik”
  • Henno Käo „Kui mind üldse olemas ei oleks” või „Siil Sagriku seiklused“
  • Triinu Laan „Luukere Juhani juhtumised”
  • Kairi Look „Lennujaama lutikad ei anna alla” või „Härra Klaasi pöörane muuseum”
  • Ellen Niit „Onu ööbik Öösörri tänavast“ või  „Pille-Riini lood“
  • Kairi Oja „Onu Internet ja nutikaigas”
  • Jüri Parijõgi „Külaliste leib”
  • Aino Pervik „Kollane autopõrnikas” või „Jääpurikas, murelik piim ja teised tüübid” või „Paula lood” sarjast raamat
  • Piret Raud „Natuke napakad lood” või „Tobias ja 2.b” või „Teistmoodi printsessilood”
  • Astrid Reinla „Pätu“
  • Markus Saksatamm „Tädi hakkab tuuleloheks”
  • Tõnu Seero „Jürimari pere lood“
  • Ilmar Tomusk „Kriminaalsed viineripirukad” 
  • Robert Vaidlo „Kessu ja Tripp“
  • Kätlin Vainola „Ville”
  • Edgar Valter „Pokuraamat“
  • Heiki Vilep „Unenägude kaitsjad” või „Villiam”

 

Luuletused:

  • Ott Arder „Mine metsa“ või „Bumerang“ või „Koer poiss sõitis jänest“
  • Anti Saar „Suur koogitegu”
  • Ilmar Trulli luulekogu (vabal valikul)
  • Leelo Tungal „Vana vahva lasteaed“ või „Kas printsess peseb käsi?”
  • Heiki Vilepi luulekogu (vabal valikul)

 

Muinasjutud:

  • Hans Christian Andersen  „Tinasõdur” või „Keisri uued rõivad”
  • Wilhelm Hauff „Väike Mukk” või „Kääbusnina”
  • Juhan Kunder „Vaeslaps ja talutütar” või „Imelik peegel”
  • Charles Perrault  „Saabastega kass” või „Uinuv kaunitar”
  • Ernst Särgava „Ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest”

 

Välisautorid:

  • Marina Abramova „Mina olen nahkhiir”
  • Tove Appelgren „Vesta-Linne” sarjast raamat vabal valikul
  • Aleksandr Arhangelski „Mina olen jääkaru”
  • Donald Bisset „Järgmise korra lood” või  „Mitmekorra lood”
  • Mark Cantin „Mina küll ei karda”
  • Thorbjorn Egner „Kardemoni linna rahvas ja röövlid” või „Sööbik ja pisik”
  • Dorothea Flechsig „Sandor. Nutikas nahkhiir”
  • Sally Gardner „Kõige tugevam tüdruk maailmas” või „Kõigi aegade väikseim tüdruk” või „Poiss, kes oskas lennata”
  • Colas Gutman „Kirbu-Krants”
  • Magdalena Hai „Painajapood” sarjast raamat vabal valikul
  • Jorn Lier Horst „Detektiivibüroo nr. 2” sarjast raamat vabal valikul
  • Hannele Huovi „Urbo ja Turbo” sarjast raamat vabal valikul
  • Anders Jacobsson, Sören Olsson „Sune läheb teise klassi”
  • Eva Janikovszky „Minuga juhtub alati midagi”
  • Mika Keränen „Armando” või „Armando ja Ahjulinnud”
  • Ole Lund Kirkegaard „On üks ninasarvik Otto”
  • Marc-Uwe Kling „Päev, mil vanaema tegi interneti katki”
  • Jelena Koreneva „Mina olen orav”
  • Dmitri Krõlov „Mina olen pingviin”
  • Maia Kutšerskaja „Mina olen siil”
  • Ilja Lagutenko „Mina olen tiiger”
  • Ksenija Lutšenko „Mina olen sipelgas”
  • Mireille Mirej „Minu unistuste poni”
  • Sinikka Nopola, Tiina Nopola „Heinakübar ja Viltsuss” sarjast raamat vabal valikul
  • Bobbie Peers „Avastajate klubi” sarjast raamat vabal valikul
  • Chris Ridell „Ada Goot” sarjast raamat vabal valikul
  • Geronimo Stilton „Lõbusad lood” sarjast raamat vabal valikul
  • Jefim Šifrin „Mina olen hiidpanda”
  • Olga Volkova „Mina olen rebane”
  • Martin Widmark „LasseMaia detektiivibüroo“ sarjast raamat vabal valikul

 

 

3. klassi valiknimekiri

I poolaastaks

A. Lindgren „Bullerby lapsed“

A. Lindgren „Vahtramäe Emil“

S. ja T. Nopola „Heinakübar ja Viltsuss“ 1. osa

A. Pervik „Kunksmoor“

O. Preussler „Väike nõid“

E. Raud „Naksitrallid“ 1. raamat

W.Hauff „Väike Mukk“

S.Aksakov „Tulipunane lilleke“

J. Rannap „Nublu“

J. Rannap "Toonekurg Tooni"

L. Tungal "Naljatilgad lähevad laulupeole"

Üks raamat sarjast „Saja rahva lood“

T. Parvela Ella -lugude üks osa

T. Selli „Kass Kriibik“

L.Tungal „Kristiina, see keskmine“

D. Flechsigi sari „Petronella Õnneseen”

D. Flechsig „Sandor: nutikas nahkhiir”

T. Toomet "Kodused asjad"

P. Raud "Kõik minu sugulased"

K. Priilinn "Koeralaps Berta seiklused"

E. Tammlaan "Laevakoer Tuhk"

J. Tangsoo "Vahva jänes Tillu"

K. Ruder "Minu nimi on..."

A. Vallik "Pints ja Tutsik" I või II osa

 

4. klass

Kohustuslik raamat:

  • 29. novembriks – James Matthew Barrie „Peeter Paan“ või

Ingela Korsell, Asa Larsson „Loitsusau. Pax: 1. raamat“

Clive Staples Lewis „Lõvi, nõid ja riidekapp” või

Bobbie Peers „Lüriidiumivaras“ või

J. K. Rowling „Harry Potter ja tarkade kivi” või

Pamela Lyndon Travers „Mary Poppins“ või

Catherynne M. Valente „Lugu tüdrukust, kes purjetas ümber Haldjamaa omaenda laevaga“

  • 20. jaanuariks – Astrid Lindgren „Hulkur Rasmus” või

Röövlitütar Ronja” või Meisterdetektiiv Blomkvist“ või

Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses“ või

Bullerby lapsed“ või Vahtramäe Emil“

  • 28. aprilliks – Aino Pervik „Arabella, mereröövli tütar“ või

Mika Keränen raamat sarjast „Supilinna salaselts“

Eno Raud „Roostevaba mõõk“ või

Ilmar Tomusk „Pöörane puhkus Parakatkus“

__________________________________________________________

Vali nimekirjast raamat ja loe läbi järgmiseks kuupäevaks:

30.09 – vabalt valitud raamat

28.10 – välisautori teos

16.12 – luuleraamat

23.02 – eesti autori teos

31.03 – välisautori teos

30.05 – muinasjutt

 

Eesti autorid:

  • Contra „Presidendi suur saladus”

  • Lehte Hainsalu „Saladuslik varandus”

  • Harri Jõgisalu „Vesiratta Madis”

  • Fred Jüssi „Räägi mulle rebasest”

  • Kätlin Kaldmaa „Lugu Keegi Eikellegitütre isast”

  • Tea Kask „Tänavalapsed”

  • Asta Kass „Pahupidi puhkus”

  • Kristiina Kass „Samueli võlupadi“

  • Andrus Kivirähk „Sirli, Siim ja saladused“

  • Elar Kuus „Kui vanaisa poisike oli”

  • Siiri Laidla „Armas hunt” või „Raamatukogunõid Rosaalie”

  • Voldemar Miller „Merehundi jutud” (1. osa)

  • Jüri Parijõgi „Kui isa kinkis raamatuid“

  • Aino Pervik „Kallis härra Q“

  • Priit Põhjala „Onu Mati, loomaarst“

  • Jaan Rannap „Maari suvi“ või „Agu Sihvka annab aru”

  • Piret Raud „Printsess Luluu ja härra Kere” või „Sanna ja salakütid”

  • Reeli Reinaus „Täiesti tavaline perekond”

  • Astrid Reinla „Teofrastus”

  • Kalju Saaber „Luukere Atu“ või „Lepatriinu asfaldil”

  • Juhan Saar „Metsa taga ei ole mets”

  • Markus Saksatamm „Külaline Okidoki planeedilt”

  • Tuul Sepp „Allikahaldjas“

  • Eve Hele Sits „Saiasoo lood”

  • Ilmar Tomusk „Vend Johannes”

  • Tiia Toomet „Vana aja lood”

  • Hugo Vaher „Jõesaare poisid“

     

Muinasjutud:

  • Carlo Collodi „Pinocchio“

  • Václav Čtvrtek „Rumcajs”

  • Vennad Grimmid „Vahva rätsep“

  • August Jakobson „Ööbik ja vaskuss”

  • Rudyard Kipling „Muinaslugusid”

  • Friedrich Reinhold Kreutzwald „Reinuvader rebane”

  • Voldemar Miller „Tilleprintsess”

  • Jüri Parijõgi „Külaliste leib“

  • Eduard Uspenski „Krokodill Gena ja teised muinasjutud”

 

Luuletused:

  • Ott Arder, Priit Pärn „Potsatus”

  • Contra „Kõik on kõige targemad”

  • Lehte Hainsalu „Vanasõnamäng“

  • Jaan Kaplinski „Õhtu on õunapuu“

  • Viivi Luik „Tubased lapsed“

  • Ellen Niit „Suur suislepapuu“ või „Ühel viivul vikervalgel” või „ Mänguvesi”

  • Hando Runnel „Mõtelda on mõnus“

  • Ilmar Trull „Lõbusad luuletused”

  • Leelo Tungal „Marjajuur lume all“ või „Kama üks ja kama kaks” või „Lepatriinu faksiga“ või „Konn kobrulehe all“

  • Jaanus Vaiksoo „Kolm sügist“

  • Wimberg „Härra Padakonn”

 

Välisautorid:

  • Aapeli „Üle linna Vinski”

  • Lyman Frank Baum „Võlur Oz“

  • Frances Hodgson Burnett „Väike lord Fauntleroy“

  • Roald Dahl „Tohlamid“ või „Matilda“

  • Eleanor Farjeon „Väike raamatutuba”

  • Lucy ja Stephen Hawking „Georg ja universumi salavõti”

  • Tove Jansson „Muumitroll”

  • Rudyard Kipling „Mowgli“

  • Ole Lund Kirkegaard „Kummi-Tarzan”

  • Alan Alexander Milne „Karupoeg Puhh“

  • Sven Nordqvist „Pettsoni jõuluvanamasin”

  • Maria Parr „Väravavaht ja meri“ või „Vilgukivioru Tonje“ või „Vahvlist südamed“

  • Eleanor Hodgman Porter „Pollyanna”

  • Louis Sacher „Pahupidikooli isemoodi lood”

  • Anna Maria Geertruida Schmidt „Viplala lood“

  • Lemony Snicket „Ahastav algus”

  • Ulf Stark „Helin ja Suur Mõtleja“

  • Toon Tellegen „Minu isa”

  • Grigori Oster „Õuduste kool”

  • David Walliams üks raamat

 

5. klass

R. Roht „Jutte loomadest” („Mäger Urask” + vähemalt üks jutt veel omal valikul)

J. Kross „Mardileib”

Valikraamat (oma huvist lähtuv ilukirjanduslik proosateos, vähemalt 100 lk)

O. Luts „Kapsapea”

E. Raud „Kalevipoeg”

Üks eesti luuletaja luulekogu omal valikul

 

6. klass

Luulekogu (V. Luige, A. Ehini, K. Ehini, P.-E. Rummo või J. Rooste sulest)

A. Lindgren „Vennad Lõvisüdamed”

E. Knight „Lassie tuleb ikka koju” (loe ikka eestikeelset raamatut!)

Ch. Nöstlinger „Vahetuslaps” (eesti keeles)

Üks loodusteemaline ilukirjandusteos (150 lk, proosavormis, eestikeelne)

Üks eakohane eestikeelne uudisproosateos omal valikul (vähemalt 100 lk)

 

7. klass

O Luts „Kevade”

Üks elulooraamat omal valikul (eestikeelne)

Luulekogu (H. Runneli, J. Sanga, K. Ehini, A. Ehini, J. Üdi või D. Kareva sulest)

J. Krüss „Timm Thaler ehk Müüdud naer” (eestikeelne teos)

J. Tuulik „Vares”

Üks eakohane eestikeelne uudisproosateos omal valikul (vähemalt 100 lk)

 

8. klass

A. de Saint-Exupery „Väike prints”

W. Golding „Kärbeste jumal”

Üks noorteraamat omal valikul

L. Koidula „Säärane mulk”

Üks eakohane uudisproosateos omal valikul (vähemalt 100 lk)

 

9. klass

A. Kitzberg „Libahunt” (näidend)

Luulekogu (L. Koidula, J. Liivi, G. Suitsu, H. Visnapuu, A. Alliksaare, M. Underi, B. Alveri või K. Ristikivi sulest)

E. M. Remarque „Läänerindel muutuseta” (eestikeelne teos)

A. H. Tammsaare „Kõrboja peremees”

E. Hemingway „Vanamees ja meri” (eestikeelne teos)

Üks eakohane eestikeelne uudisproosateos omal valikul (vähemalt 100 lk)

 

Gümnaasiumi kohustuslik lugemisvara

NB! Loetavad raamatud peavad olema eestikeelsed!

10. klass

I kursus Tšehhovi novelle

Salinger „Kuristik rukkis”

Wilde „Dorian Gray portree”

Üks eesti luuletaja luulekogu omal valikul

II kursus Sophokles „Kuningas Oidipus”

Shakespeare „Hamlet”

Puškin „Jevgeni Onegin”

Boccaccio ning Merimee novelle

 

11. klass

A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus” I osa

F. Kafka „Metamorfoos”

J. Kross „Keisri hull”

E. Vilde „Mäeküla piimamees”

G. Helbemäe „Ohvrilaev”

J. W. Goethe „Faust”, I osa

H. Ibsen „Nukumaja”

12. klass

Luulekogu (B. Kangro, K. Lepiku või U. Masingu sulest)

G. Orwell „1984”

Üks A. Camus või J.-P. Sartre´i teos omal valikul

Üks Lennart Meri proosateos omal valikul

Luuleraamat (Merca, L. Ojamaa, T. Trubetsky, Kauksi Ülle, Contra, J. Tätte, fs või Triin Soometsa sulest)

Üks proosateos (vali V. Luige, T. Õnnepalu, E. Mihkelsoni, M. Heinsaare, T. Aleksejevi, I. Hargla või J. Kaplinski üks teos)

Nüüdisdraama (vali üks A. Kiviräha, J. Tätte või U. Vadi näidend

2021/2022

 

Klassiväline kirjandus 1. klassile

Jaanuarist maini tuleb lugeda igas kuus üks raamat: üks Eesti autori teos, üks luuleraamat, üks muinasjutt, üks välisautori teos ja üks raamat vabal valikul. Valik tuleb teha allolevast nimekirjast (va raamat vabal valikul).

Eesti autorid:

L. Hainsalu   „Anned ja Marid“

R. Hindrikus „Konnade mäss"

A. Kivirähk „Leiutajateküla Lotte“ või „Kaelkirjak“

E. Niit „Pille-Riini lood” või „Triinu ja Taavi lood”

A. Pervik „Kollane autopõrnikas” või vabal valikul raamat Paula lugudest

J. Rannap „Jänesepoeg Juss ja karupoeg Kusti”

E. Raud „Karu maja“ või „Peep ja sõnad“ või „Sipsik“

K. Reimus ,,Mardi päris oma auto" või ,,Mardi auto ja paskaagid"

A. Reinla „Pätu”

L. Remmel „Timm ja tema tegemised“

P. Räni „Näuliine Nunnikute külas"

A. Saar vabal valikul raamat Pärdi lugudest

J. Saar „Õhtujutud“

O. Saar „Lõvi Lõrr ja jänes Jass”

R. Saluri „Metsloomad” või „Koduloomad” või „Linnud” või „Konnad ja maod”

I. Tomusk „Amanda patsid“ või „Rasmuse vuntsid“

T. Toomet „Kodused asjad”

L. Tungal „Raha-haa-haa"

E. Valter „Pokuraamat” või „Lugu lahkest lohest Justusest ja printsess Miniminnist” või „Kassike ja kakuke”

J. Vaiksoo „Jaagupi esimene koolisügis“

A. Vallik ,,Pints ja Tutsik  

S. Väljal „Jussikese seitse sõpra“

Luuletused:

O. Arder „Koer poiss” või „Mine metsa” või „Millimallikas” või „Ott otsib karuoblikat”

Contra „Kõik on kõige targemad”

E. Niit „Suur maalritöö” või „Kanaema kook” või „Krõlli-raamat”

H. Runnel „Mere ääres, metsa taga“ või „Miks ja miks“ või „Mõtelda on mõnus“

M. Saksatamm „Kus on tuukri koduke?”

I. Trull „Pori kärbes ja tori hobu“ või „Hiire pidu“

L. Tungal „Sabaga päike” või „Porgand töötab porgandina”

Kogumik „Kärrdi! Kasukas kärises”

Kogumik „Neli kaunist kleiti”

Muinasjutud:

H. Ch. Andersen „Pöial-Liisi” või „Inetu pardipoeg”

J. ja W. Grimm „Lumeeit” või „Okasroosike”

A. Kitzberg „Piibelehe-neitsi”

J. Kunder „Imelik peegel” või „Ahjualune” või „Suur Peeter ja väike Peeter”

S. Maršak „Kaksteist kuud“

Muinasjutud sarjast „Saja rahva lood”

Välisautorid:

D. Bisset „Kõnelused tiigriga”

E. Janikovszky „Kui ma oleksin suur” või „Minuga juhtub alati midagi” või „Usu või ära usu”

Janosch üks raamat sarjast „Tiiger ja karu”

R. Jäntti „Väikese hiire päev“

K. Kirkopelto „Molli" või muu teos samalt autorilt

G. Knutsson „Pelle tömpsaba”

A. Lindgren „Jõulud tallis“ või „Kui Johan sai endale väikese vasika“ või „Kalli, väike härjavõitleja“

J. Martinello „Isegi kollid pesevad hambaid“

S. Nordqvist üks raamat sarjast „Pettsoni ja Finduse lood“

L. Papp „Madli-Liis ja teraapiakoer” või „Madli-Liis ja lugemiskoer” või „Madli-Liis ja varjupaigakoer”

J. Patience    „Savipoti-Tobi soovikaev“

A. M. G. Schmidt    „Jip ja Janneke“

J. Sigsgaard „Palle“

G. Uspenski „Onu Teodor, kass ja koer”

 

 

VALIKNIMEKIRI 2. KLASSILE

Edgar Valter "Kuidas õppida vaatama?"

Erik Ehasoo "Minu esimene äri"

Eno Raud "Peep ja sõnad"

Henno Käo "Noorpagana lood"

KätlinVainola "Karuelu aabits", "Tiigielu aabits" või "Metsaelu aabits"

Philippe Lapeyre "Detektiiv Nuhvik"

Ulf Stark "Vilista mulle, Johanna"

Heiki Vilep "Villiam"

Piret Raud "Tobias ja teine B"

Eno Raud „Sipsik”

Ellen Niit „Krõll”, „Veel ja veel: Krõlliga maal ja veel”, „Krõlliraamat” (üks)

Triinu Laan „Luukere Juhani juhtumised”, „Vana katkine kass”

Ulf Nilsson „Hüvasti, härra Muffin”

Merike Jürjo „Rebaste retk läände”

Kadri Hinrikus „Põmmu, Podsu ja teised sõbrad”, „Taks ja dogi”

Mika Keränen „Armando”, „Armando ja Ahjulinnud”

Ellen Niit „Onu Ööbik Öösorri tänavalt”

Indrek Koff „Kui ma oleksin vanaisa”

A. Jakobson „Külmataadi kättemaks”

J. Kunder „Suur Peeter ja Väike Peeter”

Vennad Grimm „Lumivalgeke”

H. Chr. Andersen "Pöial-Liisi"

T. Egner "Sööbik ja Pisik"

E. Raud "Karu maja"

Üks raamat sarjast „Laste loomaraamat” „Mina olen...”

Üks raamat Martin Widmarki „Lassemaia detektiivibüroo” sarjast

Üks raamat A. Perviku Paula-lugude sarjast

Üks raamat Mamma Muu lugudest

 

3. klass

A.Lindgren „Bullerby lapsed“

A.Lindgren „Vahtramäe Emil“

S. ja T.Nopola „Heinakübar ja Viltsuss“ üks osa

A.Pervik „Kunksmoor“

O.Preussler „Väike nõid“

E.Raud „Naksitrallid“ 1. raamat

W.Hauff „Väike Mukk“

Kui veel telekat ei olnud” või „Suure kivi lood”

S.Aksakov „Tulipunane lilleke“

J.Rannap „Nublu“

L. Tungal "Naljatilgad lähevad laulupeole"

Üks luulekogudest „Isa sokk on matkasell“, „Isa sokk on ufonaut“ või „Isa sokk on merekaru“ või Ilmar Trulli üks luulekogu

Üks raamat sarjast „Saja rahva lood“

T. Parvela Ella lugude üks osa

M.Müürsepp „Viis vaba kutsikat“

T.Selli „Kass Kriibik“

L.Tungal „Kristiina, see keskmine“

K. Hinrikus "Et head haldjad sind hoiaksid"

A. Kivirähk "Tilda ja tolmuingel"

A. Lind "Liivahundi lood" üks osa

K. Väljataga „Ümarmudil otsib kodu”